Leczysz się, a mimo to objawy
astmy nie ustępują?
Może to oznaczać, że
masz ciężką astmę
eozynofilową
Posłuchaj Swoich Płuc WYKONAJ TEST
RYZYKA ASTMY
Poznaj swoje płuca Objawy astmy, takie jak kaszel, świszczący oddech, duszność, uczucie ściskania w klatce piersiowej, występujące pomimo przyjmowania standardowych leków wziewnych, mogą być oznaką słabego kontrolowania astmy. Występowanie tych objawów może wskazywać na astmę eozynofilową.

Czy rozmawiasz z lekarzem o swoich objawach astmy?
Astma eozynofilowa
jest szczególnym
rodzajem astmy
wywołanym przez
eozynofile
Eozynofile (e-o-zy-no-fi-le) to białe krwinki, które są częścią naszego układu odpornościowego. U niektórych osób chorych na astmę mogą prowadzić do zapalenia dróg oddechowych.
Zapalenie dróg
oddechowych
Ciężkie
napady astmy
Większe
uszkodzenie płuc
Zobacz, jak eozynofile
wywołują zapalenie
dróg oddechowych.
Około 70% osób
z ciężką astmą
może chorować
na astmę
eozynofilową
Jeśli nie radzisz sobie z objawami astmy, prawdopodobnie cierpisz na jej cięższy rodzaj Sprawdź, czy któryś z objawów występuje u Ciebie.
Zastanów się, czy:
Przyjmujesz ratunkowe leki wziewne w inhalatorze trzy razy w tygodniu lub częściej
Budzisz się w nocy z powodu objawów astmy częściej niż raz w tygodniu
Brałeś na astmę sterydy w tabletkach dwa lub więcej razy w ciągu ostatniego roku
Miałeś ostre napady astmy, które wymagały pobytu w szpitalu lub wizyty w SOR w ciągu ostatniego roku
Jeżeli stwierdziłeś(-aś) u siebie przynajmniej jeden z powyższych objawów, to znak, że Twoja astma jest słabo kontrolowana.
Porozmawiaj na ten temat ze swoim lekarzem.
Sposoby diagnozowania i leczenia astmy eozynofilowej Możesz wykonać proste badanie morfologii krwi ze wzorem odsetkowym krwinek białych. Jest to najważniejsze badanie pomocnicze w diagnostyce astmy eozynofilowej. Dzięki niemu lekarz będzie miał lepszy obraz Twojej choroby, przygotuje więc skuteczniejszy plan jej leczenia.

Zrób pierwszy krok do lepszego życia. Wykonaj Test Ryzyka Astmy i weź udział w bezpłatnej akcji diagnostycznej, aby dowiedzieć się, czy Twoja astma to astma eozynofilowa.
WYKONAJ TEST
RYZYKA ASTMY
Sposoby leczenia astmy
  • To preparaty wziewne i doustne na astmę, które przyjmuje się codziennie, nawet jeśli nie występują żadne objawy.
  • Pomagają zmniejszyć stan zapalny ścian dróg oddechowych, mogą również rozluźniać mięśnie gładkie dróg oddechowych, ułatwiając ich otwarcie.
Leki
kontrolujące
i podtrzymujące
  • Zalicza się do nich leki wziewne przyjmowane w zależności od potrzeb, w celu złagodzenia objawów astmy w krótkim czasie.
  • Rozszerzają oskrzela, rozluźniając mięśnie ścian dróg oddechowych.
  • Zaczynają działać natychmiast, a ich efekt utrzymuje się od 4 do 6 godzin.
Leki doraźne
i przynoszące
szybką ulgę
  • To leki, które stosuje się w zapobieganiu objawów astmy oraz leczeniu jej napadów.
  • Mogą cofnąć zapalenie dróg oddechowych.
  • Stosowanie sterydów doustnych często i w wysokich dawkach zwiększa ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, takich jak przyrost masy ciała, wysokie ciśnienie krwi i osteoporoza.
Leki sterydowe
w tabletkach
  • Są to złożone cząsteczki, które działają na komórki kluczowe w astmie, i powodują przerwanie szlaków zapalenia, odpowiedzialnego za objawy astmy.
Leki
biologiczne
Twój lekarz pierwszego kontaktu może skierować Cię do lekarza, który specjalizuje się w leczeniu astmy Specjaliści z zakresu alergologii i pulmonologii mają doskonałe przygotowanie i dostęp do najnowszej wiedzy. Dzięki temu mogą lepiej zaradzić Twojemu problemowi z ciężką astmą.
Alergolog Alergolog specjalizuje się w identyfikowaniu alergii i czynników, które ją wyzwalają. Po zdiagnozowaniu alergii alergolog ustala, czy u danej osoby powoduje ona astmę lub zaostrzenie przebiegu astmy.
Pulmonolog Pulmonolog, zwany także „specjalistą chorób płuc”, zajmuje się chorobami powodującymi trudności w oddychaniu, jak na przykład astma.
Skorzystaj z naszego przewodnika, który ułatwi Tobie i Twojemu lekarzowi rozmowę o astmie.
Poznaj historie osób chorujących na astmę eozynofilową
Czy efekty leczenia mogą przerastać oczekiwania? Piotr – 63 lat Astmę zdiagnozowano u niego w wieku 40 lat. Po zastosowaniu terapii lekiem biologicznym na 4. piętro wchodzi bez „zadyszki”. Ostatnio pokochał żeglarstwo i zdobył patent żeglarza.
Astma to nie tylko problem
samego pacjenta
Dorota – 67 lat Astmę stwierdzono u niej, gdy miała 52 lata. Od kilku miesięcy jest leczona lekiem biologicznym, po którym nie ma duszności i nie budzi się w nocy. Znów może podróżować.
Kontroluj Swoją astmę, by żyć lepiej Anna – 59 lat Rozpoznano u niej astmę, gdy miała 15 lat. Właściwą diagnozę usłyszała w wieku 59 lat i dopiero teraz może powiedzieć, że jej astma jest pod kontrolą. Obecnie pasją Anny jest śpiewanie.
Życie z astmą: historia Krystyny Krystyna – 60 lat Astmę stwierdzono u niej w wieku 36 lat. Właściwą diagnozę usłyszała, gdy miała 57 lat. Dzięki niej może realizować swoją pasję, jaką jest jazda na rowerze. Nauczyła się też pływać i jeździć na nartach.
Mów odważnie o swojej astmie Anthony – 55 lat Rozpoznano u niego astmę, gdy miał 4 lata. Kiedy skończył 21 lat, choroba przeszła w fazę ciężką. Jego rada na dobre życie z astmą: „Bądź nastawiony pozytywnie, bądź odważny i zawsze rozmawiaj”.
Kontroluj Swoją astmę,
by żyć bez ograniczeń
Breda – 68 lat Rozpoznano u niej astmę, gdy miała 33 lata. Dokładną diagnozę usłyszała w wieku 61 lat i od tego czasu jej astma jest pod kontrolą.
W trosce o płuca liczą się nawet małe zmiany Poza właściwym leczeniem przepisanym przez lekarza na co dzień można robić rzeczy, które pozwalają utrzymać płuca w dobrej formie.
Zidentyfikuj i kontroluj
czynniki wywołujące astmę
  • Dla każdego z nas istnieją inne czynniki wywołujące astmę – znając je, możesz zmniejszyć przyszłe ryzyko ataków choroby (np. pogoda, pyłki, zapach, hormony, stres, kurz, opary, ćwiczenia fizyczne).
  • Bądź pewny siebie i poinformuj Swoich bliskich o czynnikach, które wyzwalają u Ciebie astmę, by mogli Ci pomóc je ograniczać.
  • Przygotuj spis czynników, które wyzwalają u Ciebie astmę i powiedz o nich rodzinie, przyjaciołom i lekarzowi.
Bądź aktywny i zdrowo się odżywiaj
  • Możesz pomóc w kontrolowaniu astmy, przyspieszając pracę serca poprzez regularną aktywność fizyczną.
  • Nawet zwykłe codzienne aktywności, takie jak spacerowanie mają pozytywny wpływ na Twoje zdrowie.
  • Zapytaj lekarza o sposoby kontrolowania objawów astmy podczas aktywności fizycznej.
    Razem możecie opracować plan leczenia, który pomoże Ci przygotować się do aktywności i zrozumieć Twoje ograniczenia.
  • Zrównoważona dieta o wysokiej zawartości antyoksydantów i niskiej zawartości tłuszczów nasyconych może pomóc poprawić ogólny stan zdrowia i zmniejszyć ryzyko choroby przewlekłej.
Rozmawiaj z rodziną
i przyjaciółmi o Twojej astmie
  • Powiedz im co wywołuje u Ciebie napady astmy.
  • Poinformuj jakie leki przyjmujesz.
  • Pójdź do lekarza z osobą towarzyszącą.
    Ona też może zadawać pytania i opowiedzieć jak astma wpływa na Twoje życie. Może też pomóc Ci zapamiętać co mówił lekarz.
Posłuchaj swoich płuc. Podziel się swoimi doświadczeniami z innymi chorymi!

Odwiedź nasz profil na Facebooku